محل تبلیغات شما
سلام عزاداری هاتان قبول
یكی از مجلات منتشره در كشور را(به نام مجله آشنا) می خواندم به مطلبی جالب رسیدم گفتم چطوره بچه هیئتی هامون كه احتمالا كمتر به بعضی نشریات كشور دسترسی دارند در وبلاگ بخونند وآن داستانی مربوط به یك شعر آئینی است.
راست گفته هركه این شعر را خدا به زبانش جاری كرده واقعا كه نازیدنی است .
بزم محبت كه آن جا گدایی به شاهی مقابل نشیند.
بعضی جملات وتكیه كلامهایی هست كه كسی از صاحب آن سخن خبر ندارد.مثلا همین جمله كه برخی مداحان می گویند:
 برای رفتن به حرم امام حسین(ع) باید از جناب ابوالفضل(ع) اجازه گرفت كه حتما برای شما جالب خواهد بودكه بدانید منشاء این سخن از كجاست؟
در كتاب ریحانه الادب جلد ششم آمده است:
كه ناصرالدین شاه در سفری كه به كربلا داشت  بعد از غسل زیارت ابتدا به سوی حرم حضرت ابوالفضل(ع) حركت می كند ؛اطرافیان می گویند:معمولا اول به زیارت بزرگتر می روند ورسم است كه از حرم سیدالشهداء زیارت را شروع كنند.
ناصرالدین شاه می گوید:
اینجا دستگاه سلطنت است وبه اصول آن من آشناتراز شما هستم .كسی كه می خواهد به حضور شاه برود اول باید وزیر دربار را ببیند وكسب اجازه نماید.
ناصرالدین شاه بعد از زیارت حضرت قمربنی هاشم (ع) به حرم حضرت سیدالشهداء می رود ومی خواهد كه كسی روضه خوانی كند پیرمرد روضه خوانی به نام سید حبیب كه در گریز زدن مشهور بوده  دعوت می كنند  اوهم وارد حرم كه می شود بدون مقدمه رو به ضریح می كند ومی گوید :
ای جد مظلوم : 
ناصرالدین عرض می كند فراموش نمی كنم آن وقت و ساعتی كه شما عصر عاشورا یكه وتنها  به نیزه تكیه دادی  وهل من ناصر می گفتی حالا آمده ام ولی حیف كه دیر آمده ام.
این گریز زیبای سید حبیب روضه خوان چنان انقلابی در جمع ایجاد كرد كه ناصرالدین شاه از هوش رفت ؛شاه را به داخل رواق مطهر بردند،به هوش كه آمد با سوز وگداز گفت:
گر دعوت دوست می شنودم آن روز      من كوی مراد می ربودم آن روز     آن روز كه بود روز هل من ناصر      ای كاش كه ناصر تو بودم آنروز
جالب است شاهان قاجار با تمام بدی هایی كه از انان گفته اند وشنیده ایم عرض ارادت به ائمه معصومین (س) صادق بوده اند ویكی از دلایل مخالفت روشنفكر نماهای عصر پهلوی بیش از ان كه به خاطر استبداد باشد به خاطر باورهای دینی انان بوده است.چرا كه همین روشنفكران با پهلوی كه دین ستیز بود مشكلی نداشتند واین شعر هم سروده ناصرالدین شاه قاجار می باشد.  

خرم دلی كه منبع انهار كوثر است 
كوثر كجا زدیده ی پر اشك بهتر است
نام حسین وكرببلا هر دو دلربا است 
نام علی اكبراز آن دلرباتر است
رفتم بكربلا بهسر قبر هر شهید 
دیدم كه مرقدشهدا مشك و عنبر است
هر یك مزار ومرقدشان چهار گوشه داشت 
شش گوشه یكضریح در آن هفت كشور است
پرسیدم از كسیسببش را به گریه گفت 
پائین قبر حسینقبر اكبر است
پائین پای قبرعلی اكبر جوان 
هفتاد و یكشهید چو خورشید انور است
بر دست راستقبر یكی پیر جلوه كرد 
زان گوشه یرواق كه نزدیكی در است
پرسیدم ازمخادم آن كاین مزار كیست 
گفتا حبیب نوردو چشم مظاهر است
نزدیك نهرعلقمه دیدم یكی شهید 
گفتم چرا حدا زشهیدان دیگر است
گفتا خموش باشكه عباس نوجوان 
منظور او ادببجناب برادر است
رفتم بخیمه گاهشنیدم بگوش دل 
آنجا فغان زینبمظلوم اطهر است
رفتم بسوی خیمهی بیمار كربلا 
دیدم كه با دوصد عم و محنت برابر است
عازم شد بحجلهی داماد كربلا 
دیدم عروس قاسمداماد مضطر است
رفتم ز كربلابه سر تربت علی ع 
دیدم كه بارگاهعلی عرش اكبر است
وارد شدم بصحنو سرایش بصد امید 
دیدم چهل چراغعلی سر و كوثر است
برگشتم از رواقشدم وارد حرم 
دیدم كه چشمنوح بنی جای حیدر است 
پر نور جشم نوحبنی از علی بود 
این نكته هم زكاتب از خاك كمتر است
شاها توئی كهناصر دین باد چاكرت 
منظور او باذنجناب مطهر است
ناصر چو بر نجفبرسید و بگریه گفت 
هر صبح و شامچشم امیدش بدین در است

احادیثی از امام حسن عسگری(ع)

زندگی نامه حضرت فاطمه (س)

شهادت حضرت فاطمه (س)

كه ,علی ,  ,شاه ,ناصرالدین ,حرم ,ناصرالدین شاه ,است رفتم ,دیدم كه ,    ,را به

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

موزیک و آهنگ های عشقی زندگی آرام world-melisa نانی نو blogtinggesstrad1988 battsmolkelbband دانلود رایگان نرم افزار بازی فیلم .... kinsdovegwork اطلاعات,زندگی نامه بزرگان نیک فوم